Palócok pálinkája: a Borzag

A földi bodza vagy gyalogbodza (Sambucus ebulus) a pézsmaboglárfélék (Adoxaceae) családjának bodza (Sambucus) nemzetségébe tartozó növényfaj, melynek Nógrád megyei nép tájnyelvi elnevezése a borzag.

A borzag termése és virágja rendkívüli módon hasonlít a bodzáéra, de míg a bodza fán vagy bokron terem, addig a borzag derékig megnövő lágyszárú növény, kb. 1 méteres szárral, 5-9 levélkés levelekkel, hármas elágazása sátorral és piros virággal. Fekete bogyóját vörös levéért szedik. Erdőszéleken, útszéleken található meg, őshonos növényünk.

(Forrás: Pallas Nagylexikon, Kertészeti Lexikon, Wikipedia)

A Nógrád Megyei Pálinkabarátok Köre Egyesület elkötelezett a minőségi pálinkakészítés, kulturált pálinkafogyasztás és e nemes ital – elsődlegesen a nógrádi és palóc vidék termékeire hangsúlyt helyezve – népszerűsítése mellett.

A térségre jellemző vadgyümölcsök közül a borzag pálinka története, helyi hagyományainak kutatása kiemelt szerepet kap az egyesület életében. Közreműködésünkkel segítve Póczos Sándor munkásságát létrejöhetett egy, a borzagról szóló kiadvány, amelyből az olvasó megismerheti a növényt, felhasználási lehetőségeit és számos helyi történetet.

Nagy örömmel és büszkeséggel tölt el bennünket, hogy 2019. áprilisában a borzag pálinka felvételt nyert a Nógrád Megyei Értéktárba is, a Nógrádikum-ok közé.

Póczos Sándor – A Borzag

Értéktári felvétel

“Nógrádikum” Díj